Mennyivel jobb lenne energikusan belevágni a napba, ahelyett, hogy álmosan kóvályognál a konyhában, ugye? “Áh, én ilyen vagyok reggel”… sokan elintézik ennyivel, pedig néhány apró változtatással máris könnyebben indulhatnának a napok. Ha te is érezted már azt mire beértél az irodába, hogy eleged van az egész napból, pedig még el sem kezdődött igazán, akkor egy megfelelően kialakított reggeli rutin óriási változást hozhat az életedbe. De mit is jelent ez pontosan és hogyan alakíthatod ki a sajátod? Válaszok a cikkben!
Tényleg hajnalban kell kelni?
Biztosan te is találkoztál már azzal a tanáccsal, hogy kelj minél korábban, akár hajnali 4-kor, mert ebben rejlik a siker kulcsa. Kétségtelen, hogy van, akinek remekül beválik ez a módszer, viszont akkor sem kell kétségbeesned, ha sehogy sem sikerül magadra erőltetned a hajnali ébredést vagy nem megoldható számodra. Ugyanis több kutatás bebizonyította az utóbbi időben, hogy habár a reggeli rutin alapjaiban határozza meg a napunk (és az életünk) alakulását, hatékonyságát, nem az ébredés időpontja a legfontosabb tényező.
A hatékonyságot nem a korai kelés fogja biztosítani, sokkal inkább az, ahogyan az ébredés utáni időszakot töltöd.
Milyen a tökéletes reggeli rutin?
Az lesz a tökéletes, ami neked működik és beválik. Hiába mondanám, hogy ébredés után fuss 3 km-t a friss levegőn, zöld környezetben, ha erre nincs lehetőséged, mert mondjuk Budapest belvárosában élsz és egyébként is utálsz futni, inkább az úszást szereted.
Szóval nincsenek általános, mindenkire érvényes “szabályok”, de egy dolog biztos: rutinra szükségünk van.
Ha a napod megfelelően van felépítve, meg van a struktúrája, az nagyban hozzájárul a hatékonyságodhoz.
Miért van ez így? Egyszerű. Ha már a nap elején egyfolytában döntéseket kell hoznod, ki kell találod, hogy “mi legyen”, ez hamar “lemerít” és a sok kis döntés nyomasztóvá válhat.
Míg, ha pontosan tudod előre, hogy mi fog történni, mert megvan a szokásos menetrended (tehát nem kell kitalálnod, hogy reggelizz-e, mit reggelizz, mit csinálj, mikor indulj el otthonról, merre menj stb.), leveszed a terhet magadról és az agyad jobban tud a fontosabb teendőidre fókuszálni.
A reggel a tiéd
Tudom, hogy elfoglalt vagy, tele vannak a napjaid teendőkkel, munka utáni feladatokkal, intéznivalókkal és gyakran úgy érzed, az egész egy rohanás.
Ilyenkor óriási jelentősége tud lenni, ha kapsz egy kis “ajándék időt”. Ha reggel egy órával korábban kelsz és azt az egy órát magadra fordítod. Nem arra, hogy ellásd a családot, hogy tízórait csomagolj a gyerekeknek, hogy berakj egy mosást vagy hogy az e-mailjeidre válaszolj.
Ez az egy óra legyen csak a tiéd és töltsd azzal, ami igazán feltölt. Legyen az olvasás, egy nyugodtan elfogyasztott reggeli kávé, egy kellemes jóga vagy egy frissítő edzés. Lássuk be, ha ezeket a nap végére hagyod, az esetek többségében nem jut rá idő. Így viszont az énidő és a feltöltődés garantált.
Tippek a saját rutinodhoz
Igaz, hogy nincsenek univerzális megoldások, de azért vannak közös pontok azokban a rutinokban, amelyek a legtöbb ember számára már beváltak. Ezek közül osztok meg veled néhány olyan pontot, amiről azt gondolom, érdemes beiktatnod a reggeli rutinodva – persze a saját életmódodhoz, igényeidhez igazítva.
Ami fontos, hogy a szokások, amiket szeretnél bevezetni beilleszthetőek legyenek a mindennapjaidba és hosszútávon is tartható rutint állíts össze, hogy ne csak egy néhány napig tartó “fellángolás” legyen belőle.
Befelé figyelés
Ahelyett, hogy azonnal belevetnéd magad a feladatokba, mások életét nézegetnéd a közösségi oldalakon vagy a családnak segítenél az indulásban, állj meg egy picit és figyelj magadra. Ebben segíthet egy pár perces meditáció is, pozitív megerősítések vagy valamilyen vizualizációs gyakorlat. Ezek mind hozzájárulnak a mentális egészséges megőrzéséhez és ahhoz, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott legyél a legnagyobb hajtásban is.
Finom és egészséges reggeli
Ha a napod valami olyan reggelivel indítod, ami nemcsak finom, de tápláló és egészséges is, jobban fogod érezni magad tőle, feltölt energiával és nagyobb eséllyel fogod a rutinod a jövőben is betartani!
Olvasás
Fordíts időt minden nap az olvasásra. Ez bizonyítottan növeli a kreativitást. javítja a koncentrációs képességed és csökkenti a stresszt. Szóval érdemes beépíteni a reggelekbe, viszont semmiképp ne a hírportálokat, közösségi oldalakat olvasgasd ilyenkor! Válassz inkább egy szórakoztató vagy izgalmas regényt, esetleg egy inspiráló szakmai könyvet!
Egy kis mozgás
Már egy néhány perces mozgás is felfrissíti, beindítja a szervezeted és sokkal energikusabbnak érzed magad utána. Lehet ez egy napindító jóga vagy futás a közeli parkban, a lényeg, hogy olyat válassz, ami jó érzéssel tölt el.
Tervezés
Te is úgy érzed néha, hogy csak úgy elrohannak a napok és állandóan kapkodsz? Ezen segít, ha reggelente végiggondolod az előtted álló napot, a feladataidat és tudatosan felkészülsz ezekre. Segíthet az is, ha naptárban vagy tervezőben vezeted a teljesen hétköznapi feladatokat is, nem csak a munkával kapcsolatos teendőket, találkozókat!
És ha már a reggeli rutin lépéseinél tartunk, nem mehetünk el szó nélkül az esti rutin mellett sem, hiszen a kettő szorosan összefügg. A reggeli rutinod alapjait este teremted meg.
Például azzal, hogy nem alszol a mobilod mellett, így reggel sem az lesz az első dolgod, hogy még fekve végiggörgeted a közösségi oldalakat vagy a hírportálokat. Ráadásul a pihentető alváshoz is nagyban hozzájárul. Ennek részleteit egy következő bejegyzésben fogom megosztani veled.
Szintén megkönnyíti a reggelek menetét, ha előző este átgondolod, mire lesz szükséged másnap reggel, és minél jobban előkészíted a dolgokat, hogy ne reggel kelljen ezzel töltened az időt. Készítsd ki akár a ruhát, amit felveszel majd, akár a reggelihez vagy a kávéhoz szükséges dolgokat vagy épp azokat a dolgokat, amiket magaddal viszel holnap.
Neked hogy indul a reggeled?
Bízom benne, hogy ez a néhány tanács segített neked abban, hogy kialakítsd a számodra ideális reggeli rutint, ami megalapozza a napjaid sikerét! Kíváncsian várom a véleményed, visszajelzésed! Ha van a fentiek közül, amit kipróbáltál és bevált vagy épp ellenkezőleg: nem működött, írd meg nekem itt a cikk alatt!
A cikkben szereplő információk forrása:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/tracking-wonder/201702/create-morning-routine-works-you
https://whealtee.com/miert-olvass-minden-nap/
https://forbes.hu/legyel-jobb/hatekonysag-reggeli-rutin-ebredes-koran-keles/
Örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, követni fogom később is! Hasznosnak találom.
Kedves Ibolya, nagyon örülök, hogy itt vagy és remélem egyre több hasznos dolgot tudok majd adni még.
Az e-bookom megvan már?
Érdemes kihasználni a Boldogság Start beszélgetést benne, amely egy köteletlen segítség arra, hogy még harmonikusabb állapotba kerülhessen egy személy. Szívesen látnálak…
Várom jelentkezésed!