Igen, tudom… mindenki “ezzel jön”. Legyél pozitív! Te pedig sokszor azt gondolod, hogy ezek az emberek egy másik bolygón élnek vagy mi történik körülöttük?! Mert tuti, hogy nem az, ami itt velünk a valóságban… Hiszen hogyan is lehetnénk pozitívak, amikor egy világjárvány után épp egy soha nem látott válság felé tartunk, ráadásul háború zajlik a szomszédunkban. Teljesen érthető, ha kétségbeesettnek érzed magad és tartasz a jövőtől. Nem szabad hagyni azonban, hogy ezek az érzések határozzák meg a mindennapjaid. A következő tippek pont ebben segítenek!
Töltsd több időt a szabadban!
Ha feszültnek érzed magad, az egyik leghatékonyabb és legkönnyebben kivitelezhető dolog, amit tehetsz, hogy kimész a természetbe és kicsit kizökkented magad a jelenlegi helyzetből! A természetben tett séta segít megnyugodni és a belső folyamatosan zakatoló monológ helyett a környezetre helyezni a figyelmed.
Kutatásokkal igazolható, hogy a természetben töltött idő, már néhány perc alatt képes csökkenteni a bennünk lévő feszültséget. Szinte azonnal csökken a vérnyomás és a feszültség az izmainkban, az agyi aktivitás pedig növekszik, ez okozza azt, hogy sokszor egy nagy séta alatt jönnek a legjobb ötletek. A természet, a fák, a zöld környezet továbbá növeli a dopamin és az oxitocin termelését is a szervezetünkben, ami által boldogabbnak érezzük magunkat.
Aludj eleget!
Arról, hogy a pihentető alvás miért fontos, korábban egy egész cikket írtam. De biztos te is tapasztaltad már, hogy ha tartósan kevesebbet alszol, mint amire szükséged van, türelmetlenebb, feszültebb leszel, ami miatt a stresszes helyzeteket is nehezebben kezeled. Az alvással töltött idő kulcsfontosságú számunkra, hogy fizikailag és mentálisan is felkészüljünk a következő napra.
Próbálj kialakítani egy fix esti rutint és ragaszkodni hozzá, az állandóság ugyanis stabilitás érzését növeli benned, ami szintén segít, hogy kiegyensúlyozottabb lehess. Apró szokások, amiket beépíthetsz az esti rutinodba:
- nincs TV, se mobilozás a lefekvés előtti 1-1,5 órában
- legalább 15 perc olvasás elalvás előtt
- aludj teljesen sötétben
- mindennap ugyanabban az időpontban feküdj le és kelj fel
- próbálj elaludni éjfél előtt
Igyál elég vizet!
Ha nem iszunk elég folyadékot, dehidratált állapotba kerülünk. De a stresszes helyzetek önmagukban is képesek előidézni ezt az állapotot, így könnyen egy ördögi körben találhatjuk magunkat. Ez különösen megterheli a szervezetet és fejfájást, nyugtalanságot, ingerlékenységet, fáradékonyságot akár ízületi fájdalmakat is okozhat.
Persze az sem mindegy, hogy mivel fedezzük a napi folyadék szükségletünket. Törekedjünk rá, hogy a lehető legtisztább vizet fogyasszuk! A víz ugyanis minden információt elraktároz, amivel kapcsolatba kerül, ezáltal pedig képes hatni a hangulatunkra, a szervezetünkben zajló folyamatokra és ezáltal az egészségünkre is. Létezik egy technika, ami a víz ezen tulajdonságát használja ki és segítségével a lehető legjobb minőségű víz állítható elő! Erről hamarosan bővebben mesélek egy másik cikkben!
Figyelj a jóra!
Bármilyen borús is legyen a helyzet, mindig van olyasmid, amiért más mindent megadna… neked pedig természetes és ezért talán észre sem veszed. Fontos, hogy felismerjük mik azok a dolgok körülöttünk, amikért hálásak lehetünk, amik pozitívak. Lehet ez egy támogató család egy boldog párkapcsolat, egy munka, ami boldoggá tesz, egy tökéletes kávé reggelente vagy hogy lehetőséged van sportolni, hogy szép helyen élsz, hogy vannak barátaid stb. Gondold végig a napodat, elejétől a végéig és vedd észre a pozitívumokat!
Attól, hogy a figyelmed a jó dolgokra irányítod, természetesen a világban zajló eseményeket nem fogod megváltoztatni, de a saját életed alakulását akár gyökeresen… és minél többen teszünk így, annál nagyobb körben lesz ez érezhető a világban is.
Hatással tudok lenni rá?
Amikor felbosszantod magad valamin vagy aggódni kezdesz rajta és a legrosszabb forgatókönyveket pörgeted magadban, egyetlen kérdést tegyél fel magadnak: hatással tudok lenni erre?
Ha a válasz igen, szuper! Akkor tegyél meg mindent azért, hogy jobb irányba tereld a dolgokat, viszont ha nem… Nos, akkor bármennyit is aggódsz és idegeskedsz rajta, a helyzet akkor sem fog változni. Csak magadat bántod a szorongással és a félelemben éléssel. Jusson ez eszedbe minden alkalommal, amikor a szorongás és a háború / vírus / gazdaság / hírek miatti aggódás kezd hatalmába keríteni!
Ismerd magad…
Ez akkor is az egyik legfontosabb tanácsom, ha épp nyugodt periódusát éled az életednek és nem érzed magad feszültnek vagy stresszesnek. Ha mégis, akkor pedig különösen fontos, hogy tisztában legyél a saját működéseddel, a személyiségtípusodra jellemző tulajdonságokkal, megküzdési stratégiákkal, vagyis azzal, hogyan viselkedsz bizonyos helyzetekben és hogyan reagálsz a váratlan szituációkra.
Ha ezekkel mind tisztában vagy, azt is tudni fogod, hogy mik azok a tevékenységek, amelyek segíthetnek megnyugodni és feltöltődni. Lehet ez számodra a sport, a meditáció, egy barátnős beszélgetés vagy valamilyen kreatív alkotó tevékenység is.
Nem a te hibád…
Először is, fontos tisztáznunk, hogy az, ha most rosszul érzed magad és kilátástalannak látod a helyzetet, nem a te hibád. Nem kell ostoroznod magad azért, mert “nem vagy elég jó” mert nem tudsz “jól állni a dolgokhoz”. Egy dolgot tehetsz: változtatsz és bevezetsz néhány új szokást. De nem egyszerre! Lépésről lépésre, fokozatosan. Ha holnaptól minden egyes felsorolt dolgot megpróbálsz beépíteni a napjaidba, jó eséllyel elégedetlenséget fog okozni, ha nem sikerül.
Ahhoz, hogy az új szokások beépítése sikeres legyen, jó ha ismered magad, tudod, hogy mi az, ami működik nálad. Ez ugyanis személyiségfüggő is, nem mindenkinek válik be ugyanaz a technika vagy ugyanaz a napirend. Ezért amikor valaki az én segítségem kéri, első lépésként mindig egy személyiségtesztet javaslok, ami biztos alapot ad az önfejlesztéshez.
Ha érdekel egy ilyen téged is, kérj időpontot egy díjmentes beszélgetésre!
JELENTKEZEM