A pihentető alvás mindannyiunk számára fontos, hogy újult erővel, lendületesen kezdjük a következő napot.
Ez azonban különösen nehéz, ha a külvilág és a környezetünk miatt a stressz állandó vendég az életünkben. Nem könnyű kikapcsolni, relaxálni és elcsendesíteni a gondolatainkat, amikor nem érezzük magunkat biztonságban és folyamatosan aggódunk a jövő miatt. Persze a megfelelő rendszer és szokások sokat segíthetnek, viszont teljes mértékben nem biztos, hogy megoldást jelentenek…
A szervezetünk alvás közben dolgozza fel az ébrenlét alatt befogadott információkat, történéseket. Ha nem alszunk jól, az gyengíti az immunrendszerünket, rontja a koncentrációs készségünket, hatással van a fizikai és mentális teljesítményünkre is.
A pihentető alvás titkáról számos cikket és útmutatót olvashatsz. A legtöbb olyan praktikákat oszt meg az olvasókkal, mint az esti rutin, az alváshoz köthető rendszer és rituálék fontossága. Ezt én magam is fontosnak tartom, nagyban hozzájárul az alvás minőségéhez, ha mindig ugyanabban az időpontban megyünk aludni és az elalvást megelőző 1-2 órában érdemes mellőzni a nehéz ételeket illetve csökkenteni a képernyő előtt töltött időt. Helyette olvashatunk és egy csésze citromfű vagy levendula teával segíthetjük az ellazulást.
Az sem mindegy, hogy milyen környezetben hajtjuk álomra a fejünket: legyen kényelmes a matrac, nyújtson megfelelő alátámasztást a párna, ne zavarjanak különféle zajok és fényforrások az éjszaka folyamán. Legjobb, ha teljes sötétség van a hálószobában.
Miért fontos, hogy sötétben aludjunk?
Ahhoz, hogy jól, nyugodtan tudjunk aludni, melatonin nevű hormonra van szükségünk, amit a tobozmirigyünk termel. A melatonin szint a fény mennyiségétől függ. Ugyanis a retinánk összeköttetésben áll a tobozmiriggyel, így az érzékelt fény mennyisége közvetlenül szabályozza a melatonin mennyiségét. Nappal csökken a szintje, sötétedéskor pedig megemelkedik. Ezt persze befolyásoljuk az esti TV nézéssel, laptop előtt töltött idővel, mobilozással… ezek mind akadályozhatják a valóban pihentető alvásunkat. Ugyanis minél több fény ér minket, annál kevesebb melatonin termelődik.
Több hormon is befolyásolja az alvás minőségét
Bizonyos hormonok gondoskodnak róla, hogy éjszaka (annak ellenére, hogy a szervezetünkben számos fontos funkció zajlik) ne legyünk éhesek. Ezenkívül alvás közben termelődik az úgynevezett növekedés hormon is, ami gyermekkorban a fejlődésért, növekedésért felel, míg felnőttként a sejtek regenerálódását köszönhetjük neki. Ezért van, hogy egy kiadós alvás után szebb lesz a bőrünk is, az apróbb szarkalábak szinte kisimulnak.
Talán nem meglepő, hogy a magas stresszhormon szint is felelős lehet az alvás problémákért, a kortizol ugyanis nem támogatja a pihenésünket. Épp ellenkezőleg: élénkít és serkentően hat ránk.
Már ennyiből is láthatjuk, hogy egy nagyon összetett rendszerről van szó és a hormonok sokkal több mindent befolyásolnak, mint ahogy azt gondoljuk.
Ha nem termelődik elég melatonin, vagy bármelyik hormonból hiány lép fel, az felborítja az egyensúlyt, ami további problémák kiváltó oka is lehet. Fáradtabbnak érezhetjük magunkat, nem lesz elég energiánk, és hiába minden igyekezet, az ideális alakunkért tett lépések sem lesznek eredményesek.
Nem az altató a megoldás…
Sokan, még akár “alvás szakértők” is az altatót ajánlják, mint jó megoldás az alvásproblémákra. Valóban kézenfekvőnek tűnhet, de azt gondolom, hogy ha van lehetőség, mindig érdemes a valódi okot kezelni, természetes módszereket alkalmazni és törekedni arra, hogy visszaállítsuk illetve megőrizzük a szervezetünk egyensúlyát. Ez ugyanis a kulcs, illetve az egyik alappillére egy boldog, kiegyensúlyozott életnek.
Hogyan állítható vissza a hormonrendszer egyensúlya?
Az egyensúly megtalálásában és megőrzésében kulcsfontosságú szerepe van a megfelelő szokások kialakításának, melyek mind ezt a célt támogatják. Ezeket általában az életmódváltás hozza magával és teszi a mindennapjaink részévé hosszú távon is, hiszen itt nem egy időszakos dologról van szó.
Az életmódbeli változások részeként a megfelelő, személyre szabott táplálkozással is rengeteget tehetünk nem csak a pihentető alvásért, hanem összességében a testi-lelki egészségünkért is. Ha ugyanis tisztában vagyunk azzal, hogy milyen irányba érdemes változtatnunk a táplálkozási szokásainkon, melyek azok az élelmiszerek, amik túlzott mértékben terhelik meg a szervezetünket és esetleg a hormonális egyensúlyunkat is felboríthatják, akkor tudatosan tehetünk az egészségünkért nap, mint nap.
Ebben táplálkozási és életmód tanácsadó partneremmel, személyre szabottan segítünk!
PONT ERRE VAN SZÜKSÉGEM